Dane wskazują, że co trzecia osoba w Polsce choruje przewlekle i odsetek niestety wzrasta. Tego typu choroby to poważne obciążenie oczywiście dla samych chorujących, którzy muszą długotrwale przyjmować leki na receptę i jednocześnie nierzadko korzystać z hospitalizacji. Aby poznać skalę problemów dotyczących tego typu schorzeń, najlepiej przeprowadzić badanie medyczne chorób przewlekłych, które daje odpowiedzi na szereg różnych pytań. Jakich dokładnie?
Chorobę przewlekłą cechuje długi czas trwania oraz jej stopniowe postępowanie. Oznacza to, że objawy utrzymują się przez okres co najmniej 3 miesięcy lub nawracają, a także schorzenie nie jest uleczalne. Implikacje dla osób chorych to zazwyczaj konieczność przyjmowania leków już do końca życia, hospitalizacje, a także pogorszenie jakości życia codziennego.
Aby sprawdzić, jakie są potrzeby osób cierpiących na dane jednostki chorobowe, wykonuje się często badanie medyczne chorób przewlekłych.
Takie badania przeprowadza się nie tylko dla koncernów farmaceutycznych, które chcą poznać rynek, aby móc zająć się opracowywaniem nowego leku, ale również dla różnego rodzaju organizacji, również non-profit.
W przypadku jednostek chorobowych charakteryzujących się dość niską świadomością społeczną można zbadać też, jaka jest rzeczywista skala problemu, a także jak dużo osób z objawami jest dopiero na etapie diagnostyki.
Dodatkowo badanie medyczne chorób przewlekłych pozwala zwiększyć świadomość grupy respondentów na poruszane kwestie.
Wyniki badania medycznego chorób przewlekłych pozwalają uzyskać szereg danych, dzięki którym można podjąć określone działania. W przypadku badań zlecanych przez różnego rodzaju organizacje, takim działaniem może być m.in. kampania uświadamiająca, czy podjęcie wysiłków mających pomóc w diagnostyce choroby.
Dla koncernów uzyskane informacje są najczęściej podstawą do opracowywania lepszych leków, które będą celowały dokładnie w potrzeby pacjentów. Pozwolą także dogłębniej zrozumieć problemy osób chorych i tym samym tworzyć efektywniejsze przekazy sprzedażowe i marketingowe.
Absolutną podstawą przy przeprowadzaniu badań medycznych chorób przewlekłych jest skierowanie ich do reprezentatywnej próby osób. Zanim jednak tak się stanie, konieczne jest oczywiście poznanie problemu i postawienie hipotez badawczych.
Takie badania medyczne chorób przewlekłych przeprowadzają m.in. eksperci Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®. Zajmują się oni nie tylko formułowaniem hipotez, ale przejmują też na siebie kwestie dotyczące tworzenia kwestionariuszy czy oczywiście późniejszej analizy zebranych danych.
Analiza danych końcowych jest niezbędna, aby wyniki zostały podane w przejrzystej formie i w związku z nimi można było podjąć odpowiednie działania.
Jak widać badania medyczne chorób przewlekłych to okazja do poznania prawdziwych potrzeb pacjentów, którzy na co dzień często borykają się z utrudnionym dostępem do fachowej opieki lekarskiej czy trudnościami z diagnostyką.