Wskazówki dotyczące napisania najlepszego wstępu do ankiety

Badania satysfakcji klientów

 

Kiedy stworzysz świetną ankietę, będziesz chciał wygenerować duży odsetek odpowiedzi, ponieważ wszelkie podejmowane działania, będą zależały od wiarygodności i jakości danych z odpowiedzi.  Dlatego ważne jest wprowadzenie do ankiety, gdyż masz bardzo krótki czas, aby przyciągnąć uwagę respondentów.

Cel ankiety

Przedstaw powody respondentom, dla których przeprowadzasz ankietę i co dokładnie chcesz dzięki niej osiągnąć. Jeśli jasno i przejrzyście określisz cel swojej ankiety będziesz postrzegany, jako firma, której respondenci ufają i której chcą pomóc.  Potencjalni respondenci chcą wiedzieć, czego ma dotyczyć badania oraz powód, dla którego mają je wypełnić, więc podaj im podstawowe informacje. Z pewnością wpłynie to na ilość osób, które zdecydują się na udział w ankiecie.

Przedstaw się

Ludzie będą bardziej niechętni do dzielenia się jakimikolwiek danymi z nieznaną firmą, więc ważne jest, aby podać nazwę firmy i kilka podstawowych informacji o sobie. Poinformuj osoby wypełniające Twoje badanie czym zajmuje się firma, jak długo działa na rynku oraz powód badania. Respondenci nie ufają osobom anonimowym, gdyż nie wiedzą z kim mają kontakt. Warto podać konkretne informacje o przedsiębiorstwie, aby zachęcić respondentów do wzięcia udziału w ankiecie.

Wyjaśnij dlaczego zostali wybrani

Każda ankieta ma docelową grupę odbiorców, ale jeśli możesz szybko dać respondentom znać, co takiego jest w nich, że pasują do Twoich kryteriów, zwiększy to ich uznanie i zainteresowanie pomocą. Poinformuj respondentów dlaczego akurat tą grupę wiekową wybrałeś, albo grupę wykonującą ten sam zawód. 

Poinformuj o czasie wypełnienia ankiety

Bądź szczery i otwarty w kwestii długości ankiety, ponieważ ryzykujesz, że ludzie ją porzucą, jeśli po wypełnieniu połowy okaże się, że trwa ona znacznie dłużej, niż się spodziewali. Jeśli podasz szacowany czas, w którym respondent zdąży wypełnić udostępnione mu badanie to zanim w nie wejdzie zastanowi się, czy posiada wystarczającą ilość czasu, aby je uzupełnić. Większość ludzi woli krótsze ankiety, więc aby to zapewnić, umieść w ankiecie tylko najważniejsze pytania. 

Prywatność respondentów w ankiecie

Ważne jest również, aby mówić o tym jasno i otwarcie, informując respondentów dokładnie o tym, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać ich dane, zarówno w przypadku respondentów, którzy są anonimowi, jak i tych, którzy nie są. Jeśli to zrobisz, respondenci będą bardziej skłonni odpowiedzieć na Twoje pytania zgodnie z prawdą. 

Podziękuj respondentom

Masz ograniczoną ilość miejsca na ekranie wprowadzającym do ankiety, więc jeśli chcesz być bardziej dokładny, zawsze możesz dodać link do swojej polityki prywatności dla tych, którzy chcą zapoznać się z nią bardziej szczegółowo. Nie zapomnij  podziękować respondentom - w końcu uczestnicy poświęcają swój czas dla Twojego dobra, więc nie zapomnij umieścić podziękowania gdzieś we wstępie do ankiety.

Począwszy od wyboru typów pytań i sposobu ich sformułowania, aż po preferowane kanały dystrybucji, po poświęceniu czasu na dopracowanie wszystkich innych elementów ankiety, nie chcesz zaniedbywać wstępu do ankiety. Choć nie ma absolutnych reguł co do tego, jak powinieneś go napisać, stosując się do przedstawionych porad powinieneś być w stanie stworzyć bardziej przejrzysty i zachęcający wstęp do ankiety, który zachęci większą liczbę respondentów do wypełnienia ankiety i da Ci więcej danych, z którymi będziesz mógł pracować.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Dlaczego warto napisać dobry wstęp do ankiety?

Wstęp do ankiety jest konieczny, ponieważ zapewnia respondentom kontekst i cel badania, co zwiększa ich zainteresowanie i motywację do udziału w ankiecie. Ponadto, jasny wstęp pomaga uniknąć nieporozumień i niejasności w interpretacji celu badania czy wykorzystania zebranych danych, co wpływa na jakość zebranych danych.

Jak długi powinien być wstęp?

Wstęp nie powinien być za długi, powinien jednak zawierać najważniejsze informacje dotyczące tego czego dotyczy badanie, w jakim celu się je wykonuje i czy wyniki sa anonimowe. Ważnym aspektem jest również załączenie informacji o potrzebnym czasie na wypełnienie ankiety.

Jak sformułować wstęp do ankiety, który będzie skuteczny?

Skuteczny wstęp do ankiety powinien być jasny, zwięzły i interesujący. Ważne jest również wyrażenie wdzięczności za udział w badaniu i zapewnienie respondentom, że ich opinie są cenne i będą miały wpływ na podejmowane decyzje.

Logo
Badania
satysfakcji klientów
To współcześnie konieczny
warunek uzyskania przewagi
konkurencyjnej
O nas
O nas Referencje SurvGoTM
Materiały
Artykuły Przykładowe ankiety
Dane adresowe
BioStat
ul. Kowalczyka 17
Rybnik 44-206

Tel: (+48) 22 12 28 025
Tel. kom.: (+48) 668 300 664
E-mail: biuro@biostat.com.pl
© BioStat 2018 Mapa Strony